Rodzaje czopków doodbytniczych

Czopki doodbytnicze to skuteczna forma podawania substancji czynnych, najczęściej o charakterze przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosować można je już u niemowląt od 3 miesiąca życia, a także osób mających problem z przełykaniem tabletek czy osób nieprzytomnych.

Czopki doodbytnicze z Apteki Oliwnej działające miejscowo
Zasadniczy podział uwzględnia zasięg działania substancji czynnych zastosowanych w czopkach. Czopki działające miejscowo to te zawierające glicerynę, które mają na celu zapobieganie zaparciom. Gliceryna ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej przez jelita, co usprawnia wypróżnianie się. Miejscowo działają także czopki na hemoroidy, zawierające w swoim składzie wyciągi ziołowe oraz substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obkurczają one śluzówkę odbytu, uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych hamując krwawienie i łagodzą stan zapalny.

Czopki doodbytnicze o działaniu ogólnoustrojowym
Czopki stosowane w celu złagodzenia bólu i obniżenia gorączki zawierają najczęściej ibuprofen, paracetamol czy diklofenak. Substancje te uwalniane są z czopka, a następnie wchłaniane są przez śluzówkę odbytnicy, skąd dystrybuowane są po całym organizmie wraz z krwią. Ich stopniowy metabolizm z pominięciem krążenia wątrobowego zapewnia znaczną biodostępność i bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *